Boys BB: Major Showcase Schedules

At the end of next week, we will begin to release our preseason Cal-Hi Sports boys basketball state rankings. As a preview to how things could shake out, here is a list of the major tournaments and classics involving California teams that figure to be ranked.

Note: These teams are listed by ranking in the GrassrootsHoops.net FAB 50 or their position in the Grassroots Hoops West Region Top 20 rankings. We will add the schedules to the other major tournaments and showcases as we receive them. Please email any relevant information to Cal-Hi Sports Managing editor Ronnie Flores at ronlocc1977@yahoo.com. Don’t forget to follow him on Twitter (@RonMFloresas he tweets out boys basketball notes and tidbits on a daily basis.

63rd Dijon Thompson Pac Shores Tournament (Redondo Union HS -11/24-11/29)

11/24
(Top Bracket)
#40 Redondo vs. Narbonne (Harbor City), 8 pm
Serra (Gardena) vs. Santa Monica, 7:30 pm
St. John Bosco (Bellflower) vs. Hart (Newhall), 4:30 pm
Compton vs. Campbell Hall (North Hollywood), 3 pm
(Bottom Bracket)
#14w Westchester (Los Angeles) vs. Peninsula (RH Estates), 3:30 pm
Mayfair (Lakewood) vs. Calabasas, 5 pm
Lawndale vs. Inglewood, 6pm
#15w Long Beach Poly vs. Taft, 6:30 pm

8th Annual Nor Cal Tip-Off Classic (Newark Memorial HS – 11/29/14)

#7 Bishop O’Dowd (Oakland) vs. #4 Bishop Gorman (Las Vegas), 8:30 pm
Newark Memorial (Newark) vs. Folsom, 7 pm
Modesto Christian vs. Bullard (Fresno), 5:30 pm
Berkeley vs. St. Joseph’s-Notre Dame (Alameda), 3:45 pm
Moreau Catholic (Hayward) vs. Drake (San Anselmo), 2:15 pm
San Ramon Valley (Danville) vs. Cordova (Rancho Cordova), 12:30 pm
College Park (Pleasant Hill) vs. St. Mary’s (Stockton), 11 pm

Rose City Classic (Maranatha HS – 12/1-12/6)

12/1
(Top Bracket)
#43 Chino Hills vs. Highland (Palmdale), 5 pm
Dorsey (Los Angeles) vs. Pasadena, 6:30 pm
St. Francis (La Canada) vs. Price (Los Angeles), 8 pm
Westlake (Westlake Village) vs. Canyon Springs (Moreno Valley), 3:30 pm

12/2
(Bottom Bracket)
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Renaissance Academy (Pasadena), 6:30 pm
Cajon (San Bernardino) vs. Alemany (Mission Hills), 5 pm
Oak Park (Agoura Hills) vs. Leuzinger (Lawndale), 3:30 pm
St. Anthony (Long Beach) vs. Maranatha (Pasadena), 8 pm

Trevor Ariza Tip-Off Classic (Westchester HS – 12/1-12/6)

12/1
(Top Bracket)
Bishop Montgomery (Torrance) vs. Washington (Los Angeles), 5:45 pm
San Gabriel Academy vs. Venice, 3:15 pm
Hart (Newhall) vs. Morningside (Inglewood), 4:30 pm
#14w Westchester (Los Angeles) vs. King-Drew (Los Angeles), 7 pm

12/2
(Bottom Bracket)
St. John Bosco (Bellflower) vs. St. Bernard (Playa del Rey), 3:15 pm
Taft (Woodland Hills) vs. Rancho Dominguez Prep (Long Beach), 4:30 pm
West Ranch (Valencia) vs. North Torrance, 5:45 pm
Peninsula (Rolling Hills Estates) vs. Beverly Hills, 7 pm

Tip-Off At The Empire (Corona Centennial HS – 12/2-12/6)

12/2
Rancho Christian vs. Eisenhower (Rialto), 6:30 pm
12/3
Eisenhower (Rialto) vs. #26 Etiwanda, 6 pm
#12 Centennial (Corona) vs. Great Oak (Temecula), 7:30 pm
12/4
Great Oak (Temecula) vs. Eisenhower (Rialto), 6 pm
#26 Etiwanda vs. Rancho Christian, 7:30 pm
12/5
#26 Etiwanda vs. Great Oak (Temecula), 6 pm
#12 Centennial (Corona) vs. Eisenhower (Rialto), 7:30 pm
12/6
Great Oak (Temecula) vs. Rancho Christian, 1 pm
#12 Centennial (Corona) vs. #26 Etiwanda, 3 pm

Beverly Hills (Beverly Hills HS – 12/8-12/13)

12/8
Santa Monica vs. Leuzinger (Lawndale), 3:30 pm
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Palisades, 5 pm
Torrance vs. #14w Westchester, 6:30 pm
#15w Long Beach Poly vs. Birmngham (Van Nuys), 8 pm

12/9
Hamilton (Los Angeles) vs. Beverly Hills, 2 pm
Brentwood (Los Angeles) vs. El Camino Real (Woodland Hills), 5 pm
East Bakersfield vs. Compton, 6:30 pm
Burroughs (Burbank) vs. Loyola (Los Angeles), 8 pm

Tarkanian Classic (Bishop Gorman HS – 12/17-12/20/14)

12/17
(Top Bracket)
#11e  Constitution (Philadelphia, Pa.) vs. #40 Redondo Union (Redondo Beach), 12:30 pm
Foothills Christian (El Cajon) vs. #43 Chino Hills, 3:10 pm
#50 Lone Peak (Highland, Utah) vs. #13w West Linn (West Linn, Ore.), 1:50 pm
#12 Centennial (Corona) vs. Clark (Las Vegas), 4:30 pm
(Bottom Bracket)
Windward (Los Angeles) vs. #4 Bishop Gorman (Las Vegas), 5:50 pm
#17w Overland (Aurora, Col0.) vs. #16w Bountiful (Bountiful, Utah), 7:10 pm
#39 Putnam City West (Oklahoma City, Okla.) vs. #15w Long Beach Poly, 5:50 pm
#23 Prestonwood Christian Academy (Plano, Texas) vs. Maranatha (Pasadena), 8:30 pm

UA Holiday Classic (Torrey Pines HS – 12/26-12/30/14)

12/26
(Top Bracket)
#12 Corona Centennial vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello)
Foothills Christian vs. #14w Westchester (Los Angeles)
Torrey Pines (Del Mar) vs. Thomas Jefferson (Brooklyn, N.Y.)
Bellevue (Bellevue, Wash.) vs. Fairfax (Los Angeles)

(Bottom Bracket)
#40 Redondo Union (Redondo Beach) vs. Loyola (Los Angeles)
#34 Prime Prep (Dallas, Texas) vs. Taft (Woodland Hills)
La Costa Canyon (Carlsbad) vs. Santa Monica
Lawndale vs. The Patrick School (Elizabeth, N.J.)

Maxpreps Holiday Classic (Rancho Mirage HS – 12/26-12/30/14)

12/26
(Top Bracket)
#14 Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Sacramento, 4:45 pm
Saddleback Valley Christian vs. Alemany (Mission Hills), 4:30 pm
Oakley Prep (Spain) vs. Rufus King (Milwaukee, Wis.), 3:15 pm
#18w Mitty (San Jose) vs. #26 Etiwanda, 6 pm
(Bottom Bracket)
#23 Prestonwood Christian Academy (Plano, Texas) vs. Folsom, 7:45 pm
Pebblebrook (Mableton, Ga.) vs. Damien (La Verne), 6:15 pm
Issaquah (Issaquah, Wash.) vs. Moreau Catholic (Hayward), 7:30 pm
American Fork (American Fork, Utah) vs. #17 Mater Dei/Rancho Mirage winner, 9:15 pm

2nd Annual Take Flight Challenge (Redondo Union HS – 1/2/-1/3/15)

#40 Redondo Union (Redondo Beach) vs. Bishop Montgomery (Torrance)
#14w Westchester (Los Angeles) vs. #12 Centennial (Corona)
#43 Chino Hills vs. Alemany (Mission Hills)
Village Christian (Sun Valley) vs. Santa Monica
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Loyola (Los Angeles)
Mayfair (Lakewood) vs. Campbell Hall (North Hollywood)
Lawndale vs. Compton
Canyon (Anaheim) vs. Brentwood (Los Angeles)

Hoophall West (Chaparral HS, Scottsdale, Ariz. – 1/2-1/3/15)

1/2/15
#39 DeMatha Catholic (Hyattsvile, Md.) vs. #14 Sierra Canyon (Chatsworth), 2:30 pm
Our Savior New American (Centereach, N.Y.) vs. #3 Findlay Prep (Henderson, Nev.), 4:30 pm

1/3/15
#31 Riverside Academy (Reserve, La.) vs. #3 Findlay Prep (Henderson, Nev.), 3 pm
#19w Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.) vs. #39 DeMatha Catholic (Hyattsville, Md.), 5 pm
#28 Corona del Sol (Tempe, Ariz.) vs. #14 Sierra Canyon (Chatsworth, Calif.), 7 pm

Calabasas High Hoops Showcase (Calabasas HS – 1/3/15)

St. Francis (La Canada) vs. Pacific Hills (Los Angeles), 8 pm
Clovis North (Clovis) vs. Calabasas, 7 pm
West Ranch (Valencia) vs. Oak Park (Agoura Hills), 5:30 pm
Luezinger (Lawndale) vs. La Canada, 4 pm
Viewpoint (Calabasas) vs. Renaissance Academy (Pasadena), 2:30 pm

4th Annual Cavalier Classic (Gardena Serra HS – 1/10/15)

Renaissance Academy (Pasadena) vs. #43 Chino Hills, 8 pm
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Sheldon (Sacramento), 6:30 pm
Serra (Gardena) vs. Chaminade (West Hills), 5 pm
Lawndale vs. Gahr (Cerritos), 3:30 pm
Diamond Ranch (Pomona) vs. Narbonne (Harbor City), 2 pm
Peninsula (RH Estates) vs. Claremont, 12:30 pm
Washington (Los Angeles) vs. Saddleback Valley Christian (SJ Capistrano), 11 am

Sierra Canyon Super Showcase (Sierra Canyon HS – 1/10/15)

#14 Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Beverly Hills, 7 pm
Balboa City School (San Diego) vs. Simply Fundamental, 5 pm
Hart (Newhall) vs. Campbell Hall (North Hollywood), 2:30 pm

Father Kelly Tribute (Carmichael Jesuit HS – 1/10/15)

Monte Vista (Danville) vs. Folsom, 8 pm
Freedom (Oakley) vs. Jesuit (Carmichael), 6:30 pm
El Cerrito vs. Modesto Christian, 5 pm
Pleasant Grove (Elk Grove) vs. Berkeley, 3 pm
Newark Memorial vs. Kennedy (Sacramento), 1:30 pm
Foothill (Sacramento) vs. Cosumnes Oaks  (Elk Grove), 12 pm

Public vs. Private Showcase in Honor of Ron Massey (Cerritos College – 1/17/15) 

Millikan (Long Beach) vs. Oaks Christian (Westlake Village), 8:30 pm
# 40 Redondo Union (Redondo Beach) vs. Foothills Christian (El Cajon), 7 pm
#12 Centennial (Corona) vs. Maranatha (Pasadena), 5:30 pm
Alemany (Mission Hills) vs. Mayfair (Lakewood), 4 pm
Oak Park (Agoura Hills) vs. Serra (Gardena), 2:30 pm
Dorsey (Los Angeles) vs. Norco, 1 pm

Super Saturday 2015 (Fresno Edison HS – 1/17/15)

Edison (Fresno) vs. Sheldon (Sacramento), 8pm
Roosevelt (Fresno) vs. Perris, 6:30 pm
Central (Fresno) vs. Centennial (Bakersfield), 5 pm
Hoover (Fresno) vs. Lemoore, 3:30 pm
Clovis East (Clovis) vs. Mission Oak (Tulare), 2 pm
Westminster vs. Immanuel (Reedley), 12:30 pm
Delano vs. Washington Union (Easton), 11 am

War on the Floor Showcase (St. Genevieve HS – 1/17/15)

St. John Bosco (Bellflower) vs. Windward (Los Angeles), 7:30 pm
Buckley (Sherman Oaks) vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello), 6 pm
Calabasas vs. El Camino Real (Woodland Hills), 4:30 pm
Renaissance Academy (Pasadena) vs. Coronado (Las Vegas), 3 pm
St. Genevieve (Panorama City) vs. Sylmar, 12 pm

MaxPreps MLK Classic (Haas Pavilion – 1/19/15)

#18w Archbishop Mitty (San Jose) vs. Moreau Catholic (Hayward), 7:30 pm
Chaminade (West Hills) vs. De La Salle (Concord), 5:45 pm
Sacramento vs. Sacred Heart Cathedral (San Francisco), 3:45 pm
Salesian College Preparatory (Richmond) vs. St. Mary’s (Stockton), 2 pm
Franklin (Elk Grove) vs. Newark Memorial (Newark), 12:15 pm
Berkeley vs. El Cerrito, 10:30 am

MLK Day Showdown (Pasadena La Salle – 1/19/15)

#15w Poly (Long Beach) vs. Cathedral (Los Angeles), 8:30 pm
#26 Etiwanda vs Calabasas, 7 pm
El Camino Real (Woodland Hills) vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello), 5:30 pm
J.W. North (Riverside) vs. Maranatha (Pasadena), 4 pm
Serra (Gardena) vs. West Ranch (Valencia), 2:30 pm
Morse (San Diego) vs. La Salle (Pasadena), 1 pm
Notre Dame (Sherman Oaks) vs. Campbell Hall (North Hollywood), 11:30 am
Trinity Classical Academy vs. Colony, 10 am

MLK Day Showdown (L.A. Price – 1/19/15)

Taft (Woodland Hills) vs. Price (Los Angeles), 8:30
Hart (Newhall) vs. Brentwood (Los Angeles), 7 pm
Diamond Ranch (Pomona) vs. Beverly Hills, 5:30 pm
Mark Keppel (Alhambra) vs. Crossroads (Santa Monica), 4 pm

Pangos Dream Classic (Southpoint Hotel Arena, Las Vegas – 1/24/15)

Santa Monica vs. Las Vegas, 4 pm
#4 Gorman (Las Vegas) vs. #3 Findlay Prep (Henderson, Nev.), 2 pm*
Maranatha (Pasadena) vs. Centennial (Las Vegas), 12 pm

*Big City Showdown Game @ Pangos Dream Classic

East Los Angeles Invitational (East L.A. College – 1/24/15)

Price (Los Angeles) vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello), 7:30 pm
Rancho Dominguez Prep (Long Beach) vs. Santa Clarita Christian, 4:30 pm

Fairfax State Preview Classic (Fairfax HS – 1/31/15)

#43 Chino Hills vs. Maranatha (Pasadena), 8:30 pm
Fairfax (Los Angeles) vs. #14 Sierra Canyon (Chatsworth), 7 pm
Serra (Gardena) vs. Windward (Los Angeles), 5 pm
Bishop Montgomery (Torrance) vs. Loyola (Los Angeles), 3:30 pm
Lawndale vs. Price (Los Angeles) 2 pm
Durango (Las Vegas) vs. Santa Monica, 12:30 pm
Calabasas vs. Harvard-Westlake (North Hollywood), 11 am
El Segundo vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 9:30 am
Brentwood (Los Angeles) vs. Taft (Woodland Hills), 8 am

Greatest Showcase on Earth (Cathedral HS – 1/31/15)

Cathedral (Los Angeles) vs. Morgan Park (Chicago, Ill.), 8:30 pm
Morse (San Diego) vs. Compton, 7 pm
St. John Bosco (Bellflower) vs. San Bernardino, 5:30 pm
Renaissance Academy (Pasadena) vs. Rancho Dominguez Prep (Long Beach), 4 pm
Middlebrooks Academy vs. I-10 Prep, 1:30 pm
Don Bosco Tech (Rosemead) vs. Rancho Christian (Temecula), 12 pm
Future College Prep (Los Angeles) vs. Reno International Prep, 10:30 am
Cooper Academy (Diamond Bar) vs. San Diego Prep, 9 am

Southern California Shootout (Azusa Pacific University – 1/31/15)

La Canada vs. Claremont, 9 pm
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Damien (La Verne), 7:30 pm
#26 Etiwanda vs. Gahr (Cerritos), 6 pm
Walnut vs. Villa Park, 4:30 pm
Glendora vs. Los Osos (Rancho Cucamonga), 3 pm
Santiago (Corona) vs. Colony, 1:30 pm
Diamond Bar vs. Mission Viejo, 12 pm
Los Altos (Hacienda Heights) vs. King (Riverside), 10:30 am
Rowland vs. Flintridge Prep (La Canada), 9 am

Nike Extravaganza (Mater Dei HS – 2/6-2/7/15)

2/6/15

#17 Mater Dei (Santa Ana) vs. Colony (Ontario), 8:30 pm
#14 Sierra Canyon (Chatsworth) vs. #2 Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va.), 7 pm
Village Christian (Sun Valley) vs. Santa Margarita (Rancho SM), 4 pm

2/7/15
#17 Mater Dei (Santa Ana) vs. Fairfax (Los Angeles), 8:45 pm
#7 Bishop O’Dowd (Oakland) vs. #2 Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va,), 7:15 pm
#4 Bishop Gorman (Las Vegas) vs. #26 Etiwanda, 5:45 pm
#43 Chino Hills vs. #14w Westchester (Los Angeles), 4:15 pm
#12 Centennial (Corona) vs. St. John Bosco (Bellflower), 2:45 pm
Orange Lutheran vs. Sonora (La Habra), 1:15 pm
Canyon (Anaheim) vs. JSerra (SJ Capistrano), 11:30 am
Los Alamitos vs. Villa Park, 10 am
Servite (Anaheim) vs. St. Margaret’s (SJ Capistrano), 8:30 am


If you enjoyed this article, find out how you can get exclusive content, one-of-a-kind California high school sports content from the Cal-Hi Sports Gold Club.

2 Comments

  1. jaxwaxpax
    Posted November 8, 2014 at 12:31 am | Permalink

    great info ronnie, nice list

  2. Woody Busse
    Posted January 31, 2015 at 10:12 pm | Permalink

    I would appreciate the schedule for basketball games in the remaining portion of the 2014-15 season. Giving thanks in advance. woody busse

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*