Boys BB: Major Showcase Schedules

In November, we will begin to release our preseason Cal-Hi Sports boys basketball state rankings. As a preview to how things could shake out, here is a list of the major tournaments and classics involving California teams that figure to be ranked.

Note: We will add the schedules to the other major tournaments and showcases as we receive them from coaches and tournament directors. Please email any relevant information to Cal-Hi Sports Managing editor Ronnie Flores at ronlocc1977@yahoo.com. Don’t forget to follow him on Twitter (@RonMFloresas he tweets out boys basketball notes and tidbits on a daily basis.

64th Dijon Thompson Pac Shores Tournament (Redondo Union HS -11/23-11/28)

Upper Bracket
Redondo (Redondo Union) vs. Mayfair (Lakewood), 6:30 pm (MAIN)
Oak Park vs. Rancho Christian (Temecula), 3 pm (AUX)
Compton vs. El Camino Real, 3:30 pm (MAIN)
Westchester (Los Angeles) vs. Lynwood, 4:30 pm (AUX)

Bottom Bracket
Poly (Long Beach) vs. Campbell Hall (North Hollywood), 7:30 pm (AUX)
Inglewood vs. Hart (Newhall), 5 pm (MAIN)
Roosevelt (Eastvale) vs. Narbonne (Harbor City), 6 pm (AUX)
Crespi (Encino) vs. Peninsula (Rolling Hills Estates), 8 pm (MAIN)

9th Annual Prep2Prep Tip-Off Classic (Newark Memorial HS – 11/28/15)

Moreau Catholic (Hayward) vs. Sierra Canyon (Chatsworth), 8:30 pm
Newark Memorial (Newark) vs. Woodcreek (Roseville), 7 pm
Modesto Christian vs. Folsom, 5:30 pm
Sheldon (Sacramento) vs. Army-Navy (Carlsbad), 3:45 pm
Immanuel (Reedley) vs. Weston Ranch (Stockton), 2:15 pm
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Dublin, 12:30 pm
Manteca vs. St. Mary’s (Berkeley), 11 am

13th Annual Rose City Classic (Maranatha HS – 11/30-12/5)

Upper Bracket (11/30)
West Ranch (Valencia) vs. Cajon (San Bernardino), 3:30 pm
Leuzinger (Lawndale) vs. Pasadena, 8 pm
Notre Dame (Sherman Oaks) vs. St. Augustine (San Diego), 5 pm
Price (Los Angeles) vs. Diamond Ranch (Pomona), 6:30 pm

Bottom Bracket (12/1)
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Palisadses, 6:30 pm
Highland (Palmdale) vs. Westlake (Westlake Village), 3:30 pm
Oaks Christian (Westlake Village) vs. Muir (Pasadena), 5 pm
Firebaugh (Lynwood) vs. Maranatha (Pasadena), 8 pm

Trevor Ariza Tip-Off Classic (Westchester HS – 11/30-12/5)

Upper Bracket (11/30)
Bishop Montgomery (Torrance), BYE
Washington (Los Angeles) vs. Hart (Newhall), 5:45 pm
Dorsey (Los Angeles) vs. North Torrance, 4:30 pm
Morningside (Inglewood) vs. Taft (Woodland Hills), 7 pm

Bottom Bracket (12/1)
J.W. North (Riverside) vs. Roybal (Los Angeles), 5:45 pm
Bakersfield vs. St. Bernard’s (Playa del Rey), 4:30 pm
Peninsula (Rolling Hills Estates) vs. Campbell Hall (North Hollywood), 7 pm
Westchester (Los Angeles), BYE

The BattleZone (Corona Centennial HS – 11/30-12/5)

Pool Play (12/1)
Glendora vs. Bellflower, 5:45 pm (Riverside Poly)
Cathedral (Los Angeles) vs. Rialto, 7:15 pm (Riverside Poly)
Foothills Christian (El Cajon) vs. Etiwanda, 4:45 pm
San Bernardino vs. Santiago (Corona), 6:15 pm
Centennial (Corona) vs. Rancho Christian (Temecula), 7:45 pm

Pool Play (12/2)
Poly (Riverside) vs. Great Oak (Temecula), 4:45 pm
Chino Hills vs. Roosevelt (Corona), 6:15 pm
Foothills Christian (El Cajon) vs. Centennial (Corona), 7:45 pm

Pool Play (12/3)
San Bernardino vs. Bellflower, 4:15 pm (Riverside Poly)
Glendora vs. Santiago (Corona), 5:45 pm (Riverside Poly)
Poly (Riverside) vs. Rialto, 7:15 pm (Riverside Poly)
Chino Hills vs. Great Oak (Temecula), 4 pm
Etiwanda vs. Rancho Christian (Temecula), 5:30 pm
Cathedral (Los Angeles) vs. Roosevelt (Corona), 7 pm

Pool Play (12/4)
Rialto vs. Great Oak (Temecula), 4:15 pm (Riverside Poly)
Glendora vs. San Bernardino, 5:45 pm (Riverside Poly)
Poly (Riverside) vs. Roosevelt (Corona), 7:15 pm (Riverside Poly)
Foothills Christian (El Cajon) vs. Rancho Christian (Temecula), 3:45 pm
Santiago (Corona) vs. Bellflower, 5:15 pm
Chino Hills vs. Cathedral (Los Angeles), 6:45 pm
Centennial (Corona) vs. Etiwanda, 8:15 pm

Note: Shoot-out games on Monday, November 30.

5th Annual Christian Cup (Gilbert AZ Christian HS – 12/3-12/5)

8-team bracket
Santa Margarita (Rancho SM) vs. Bell-Jeff (Burbank), 6:30 pm
Gilbert Christian (Ariz.) vs. Faith Lutheran (Las Vegas, Nev.), 8 pm
St. Francis (Mountain View) vs. Faith Christian (Arvada, Col.), 3:30 pm
King’s Way Christian (Wash.) vs. St. Mary’s (Phoenix, Ariz.), 5 pm

Sax Elliott Invitational (Beverly Hills HS – 12/7-12/12)

12/7
Beverly Hills vs. Hamilton (Los Angeles), 2 pm (game 1)
Serra (Gardena) vs. Taft (Woodland Hills), 3:3o pm (game 2)
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. El Camino Real (Woodland Hills), 5 pm (game 3)
Leuzinger (Lawndale) vs. Windward (Los Angeles), 6:30 pm (game 4)
Loyola (Los Angeles) vs. Crossroads (Santa Monica), 8 pm (game 5)

12/8
Loser game 3 vs. Loser game 4, 2 pm (game 6)
Birmingham (Van Nuys) vs. Orange Lutheran, 3:30 pm (game 7)
Mission Prep (San Luis Obispo) vs. St. Bernard’s (Playa del Rey), 5 pm (game 8)
Washington Prep (Los Angeles) vs. Brentwood (Los Angeles), 6:30 pm (game 9)
Loser game 1 vs. Loser game 2, 8 pm (game 10)

12/9
Winner game 6 vs. Winner game 10, 2 pm (game 11)
Winner game 1 vs. Winner game 2, 3:30 pm (game 12)
Winner game 3 vs. Winner game 4, 5 pm (game 13)
Winner game 8 vs. Winner game 9, 6:30 pm (game 14)
Winner game 5 vs. Winner game 7, 8 pm (game 15)

3rd Annual Duel in the Desert (Phoenix AZ Pinnacle HS – 12/10-12/12)

12/10
Santiago (Corona) vs. Higley (Gilbert, Ariz.), 4:30 pm
Mater Dei (Chula Vista) vs. Regis Jesuit (Aurora, Col.), 6 pm
Sacred Heart Cathedral (San Francisco) vs. Pinnacle (Phoenix, Ariz.) 7:30 pm

12/11
Regis Jesuit (Aurora, Col.) vs. Santiago (Corona), 3:30 pm
Higley (Gilbert, Ariz.) vs. Sacred Heart Cathedral (San Francisco), 5 pm
Mater Dei (Chula Vista) vs. Pinnacle (Phoenix, Ariz.), 6:30 pm

12/12
Higley (Gilbert, Ariz.) vs. Mater Dei (Chula Vista), 11 am
Santiago (Corona) vs. Sacred Heart Cathedral (San Francisco), 12:30 pm
Regis Jesuit (Auroa, Col.) vs. Pinnacle (Phoenix, Ariz), 2 pm

42nd Annual Father Berry Christmas Classic (Carmichael Jesuit HS – 12/10-12/12)

8-team bracket
Jesuit (Carmichael) vs. St. Paul’s (Manitoba, Canada), 6:45 pm
St. Ignatius (San Francisco) vs. Cathedral Catholic (San Diego), 5:15 pm
Archbishop Mitty (San Jose) vs. Christian Brothers (Sacramento), 8:15 pm
Modesto Christian vs. St. Mary’s (Berkeley), 3:45 pm

Tarkanian Classic (Bishop Gorman HS – 12/16-12/19)

Upper Bracket (12/16)
Poly (Long Beach) vs. Overland (Aurora, Col.), 12 pm
Dillard (Ft. Lauderdale, Fla.) vs. Bishop O’ Connel (Arlington, Va.), 1:20 pm
Bingham (South Jordan, Utah) vs. Westchester (Los Angeles), 2:40 pm
Centennial (Corona) vs. Desert Pines (Las Vegas, Nev.), 4 pm

Bottom Bracket (12/16)
Timpview (Provo, Utah) vs. Bishop Gorman (Las Vegas), 5:20 pm
Redondo Union (Redondo Beach) vs. Sheldon (Sacramento), 6:40 pm
Maranatha (Pasadena) vs. Sagemont (Weston, Fla.), 8 pm
Prestonwood Christian Academy (Plano, Texas) vs. Cathedral (Los Angeles), 9:20 pm

Hoophall West (Chaparral HS, Scottsdale, Ariz. – 12/18-12/19)

12/18
Corona del Sol (Tempe, Ariz.) vs. St. Anthony (Jersey City, N.J.), 6 pm
Rainier Beach (Seattle, Wash.) vs. Simeon (Chicago), 4 pm
Archbishop Mitty (San Jose) vs. Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.), 2 pm
Basha (Chandler, Ariz.) vs. Salesian (Richmond), 12:30 pm

12/19
Hillcrest Academy (Phoenix, Ariz.) vs. Advanced Prep International (Dallas), 7 pm
Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.) vs. St. Anthony (Jersey City, N.J.), 5 pm
Corona del Sol (Tempe, Ariz.) vs. Garfield (Seattle, Wash.), 3:30 pm
St. Mary’s (Phoenix, Ariz.) vs. Rainier Beach (Seattle, Wash.), 2 pm
Chaparral (Scottsdale, Ariz.) vs. Salesian (Richmond), 12:30 pm
Mountain View (Mesa, Ariz.) vs. Diamond Ranch (Pomona), 11 am

Mission Prep Christmas Classic (Mission Prep HS – 12/19-12/23)

Upper Bracket (12/19)
Centennial (Bakersfield) vs. Windward (Los Angeles), 7:30 pm
Cypress Bay (Weston, Fla.) vs. Serra (Gardena), 9 am
Jesuit (Carmichael) vs. St. Joseph (Santa Maria), 4:30 pm
Dorsey (Los Angeles) vs. Bellarmine Prep (San Jose), 12 pm

Bottom Bracket (12/19)
Fremont (Los Angeles) vs. Immanuel (Reedley), 10:30 am
Windsor vs. Mission Prep (San Luis Obispo), 6 pm
Beverly Hills vs. Troy (Fullerton), 1:30 pm
San Ramon Valley (Danville) vs. Bishop Montgomery (Torrance), 3 pm

St. Hope Elite Classic (Sacramento HS – 12/19-12/23)

Upper Bracket (12/16)
Sacramento vs. Eisenhower (Rialto), 6 pm
Hawthorne vs. Granite Bay, 9 pm
Lawndale vs. Oak Ridge (El Dorado Hills), 4:30 pm
Woodcreek (Roseville) vs. West Ranch (Valencia), 7:30 pm

Bottom Bracket (12/16)
El Cerrito vs. Christian Brothers (Sacramento), 1:30 pm
Clovis North (Clovis) vs. Burbank (Sacramento), 10:30 am
Capital Christian (Sacramento) vs. Weston Ranch (Stockton), 12 pm
Newark Memorial vs. Kennedy (Sacramento), 3 pm

Oakland Legends Classic (Haas Pavilion – 12/23)

Archbishop Mitty (San Jose) vs. Simeon (Chicago), 8:30 pm
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Whitney Young (Chicago), 7 pm
McClymonds (Oakland) vs. Curie (Chicago), 5 pm
Skyline (Oakland) vs. Von Steuben (Chicago), 3:30 pm
St. Joseph (Alameda) vs. Oakland Tech, 12 pm
Sacred Heart Cathedral (San Francisco) vs. Fremont (Oakland), 10:30 am

UA Holiday Classic (Torrey Pines HS – 12/26-12/30)

Upper Bracket
Centennial (Corona) vs. Diamond Ranch (Pomona), 1:10 PM
Archbishop Mitty (San Jose) vs. Jefferson (Brooklyn, N.Y.), 7:30 @ La Jolla Country Day
St. Augustine (San Diego) vs. Bellevue (Wash.), 7:30 pm
Foothills Christian (El Cajon) vs. Bishop O’Dowd (Oakland), 9:05 pm

Lower Bracket
Fairfax (Los Angeles) vs. Issaquah (Wash.), 5:55 pm
Torrey Pines (Del Mar) vs. San Leandro, 2:45 pm
El Cerrito vs. Compton, @ 9:05 pm @ La Jolla Country Day
Army-Navy (Carlsbad) vs. Pebblebrook (Mableton, Ga.), 4:20 pm

MaxPreps Holiday Classic (Rancho Mirage HS – 12/26-12/30)

Upper Bracket
Chino Hills vs. Seattle Prep, 6:30 pm (MAIN)
Santa Margarita (RSM) vs. Rufus King (Milwaukee, Wis.), 12:30 pm (MAIN)
Moreau Catholic (Hayward) vs. Alemany (Mission Hills), 3:30 pm (MAIN)
Windward (Los Angeles) vs. Jonesboro (Ga.) 2 pm (MAIN)

Bottom Bracket
Bishop Gorman (Las Vegas) vs. Capital Christian (Sacramento), 5 pm (MAIN)
Prestonwood Christian (Plano, Texas) vs. De La Salle (Concord), 9:30 pm (MAIN)
Redondo Union (Redondo Beach) vs. Folsom, 8:15 pm (AUX)
Bentonville (Ark.) vs. St. Petersburg (Fla.), 8 pm (MAIN)

Modesto Christian Holiday Hoops Classic (Modesto Christian HS – 12/26-12/30)

Upper Bracket
Modesto Christian vs. Turlock, 7 pm
Manteca vs. Freedom (Oakley), 10 am
Buchanan (Clovis) vs. Salesian (Richmond), 2:30 pm
Centennial (Bakersfield) vs. Pleasant Grove (Elk Grove), 1 pm

Bottom Bracket
Poly (Long Beach) vs. Gregori (Modesto), 5:30 pm
Weston Ranch (Stockton) vs. McClymonds (Oakland), 11:30 pm
Immanuel (Reedley) vs. Saugus, 4 pm
El Camino Real (Woodland Hills) vs. Beyer (Modesto), 8:30 pm

#D1Bound Southern California Christmas Classic (12/26-12/30)

Upper Bracket (Cathedral HS)
La Canada vs. Calabasas, 7 pm
Narbonne (Harbor City) vs. Westchester (Los Angeles), 8:30 pm
San Marcos (Santa Barbara) vs. Maranatha (Pasadena), 4 pm
St. Francis (La Canada) vs. Cathedral (Los Angeles), 5:30 pm

Lower Bracket (Dorsey HS)
Renaissance Academy (La Canada) vs. Inglewood, 4 pm
Highland (Palmdale) vs. Loyola (Los Angeles), 5:30 pm
Trinity Classical (Valencia) vs. Bishop Montgomery (Torrance), 7 pm
West Ranch (Valencia) vs. Dorsey (Los Angeles), 8:30 pm

3rd Annual Take Flight Challenge (Redondo Union HS – 1/2/16)

Evening Session
Cantwell Sacred Heart (Montebello) vs. Alemany (Mission Hills), 8:30 pm
Redondo Union (Redondo Beach vs. Santa Margarita (Rancho SM), 7 pm
Bishop Montgomery (Torrance) vs. Centennial (Corona), 5:30 pm
Poly (Long Beach) vs. Cathedral (Los Angeles), 4 pm

Morning Session
Loyola (Los Angeles) vs. Beverly Hills, 2 pm
Compton vs. Roosevelt (Corona), 12:30 pm
Maranatha (Pasadena) vs. Santa Monica, 11 am
Leuzinger (Lawndale) vs. Brentwood (Los Angeles), 9:30 am

5th Annual Cavalier Classic (Gardena Serra HS – 1/9/16)

Saddleback Valley Christian (SJ Capistrano) vs. Sheldon (Sacramento), 7:30 pm
Serra (Gardena) vs. Diamond Ranch (Pomona), 6 pm
Washington (Los Angeles) vs. Centennial (Bakersfield), 4:30 pm
Renaissance Academy (La Canada) vs. Warren (Downey), 3 pm
Lawndale vs. Centennial (Compton), 1:30 pm
Leuzinger (Lawndale) vs. King-Drew (Los Angeles), 12 pm
Bernstein (Los Angeles) vs. Middle College (Los Angeles), 10:30 am

Westchester Challenge (Westchester HS – 1/9/16)

Bishop Montgomery (Torrance) vs. Long Beach Poly, 7:30 pm
Centennial (Corona) vs. Westchester (Los Angeles), 6 pm
Redondo Union (Redondo Beach) vs. J.W. North (Riverside), 4:30 pm
Bakersfield vs. Gahr (Cerritos), 2:30 pm
Santa Monica vs. Millikan (Long Beach), 1 pm
Highland (Palmdale) vs. Oak Park, 11:45 am
St. Bernard’s (Playa del Rey) vs. Washington Prep (Los Angeles), 10:30 am
Westchester (Los Angeles) JV vs. Centennial (Corona) JV, 9 am

Sierra Canyon Super Showcase (Sierra Canyon HS – 1/9/16)

Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Desert Pines (Las Vegas, Nev.), 8:30 pm
Chino Hills vs. Foothills Christian (El Cajon), 6:45 pm
Cathedral (Los Angeles) vs. Modesto Christian, 5 pm
Alemany (Mission Hills) vs. St. Augustine (San Diego), 3:30 pm
Rancho Christian (Temecula) vs. Immanuel (Reedley), 2 pm

Father Kelly Tribute (Carmichael Jesuit HS – 1/9/16)

El Cerrito vs Jesuit (Carmichael), 8 pm
St. Francis (Mountain View) vs. Folsom, 6:30 pm
Monte Vista (Danville) vs. Granite Bay, 5 pm
Newark Memorial vs. Capital Christian (Sacramento), 3 pm
St. Mary’s (Berkeley) vs. Clovis North (Clovis), 1:30 pm
Foothill (Pleasanton) vs. Pleasant Grove (Elk Grove), 12 pm

San Diego-LA Challenge (San Diego Lincoln HS – 1/9/16)

Lincoln (San Diego) vs. Lynwood, 9:15 pm
Mission Bay (San Diego) vs. Price (Los Angeles), 7:30 pm
Morse (San Diego) vs. Dorsey (Los Angeles), 6 pm
La Jolla Country Day vs. El Camino Real (Woodland Hills), 4:30 pm
Horizon (San Diego) vs. La Salle (Pasadena), 3:15 pm
Sweetwater (National City) vs. Venice, 1:45 pm

Super Saturday 2016 (Fresno Edison HS – 1/16/16)

Edison (Fresno) vs. Immanuel (Reedley), 7 pm
Central (Fresno) vs. Liberty (Bakersfield), 5:30 pm
San Joaquin Memorial (Fresno) vs. Buchanan (Clovis), 4 pm
Roosevelt (Fresno) vs. Lemoore, 2:30 pm
El Diamante (Visalia) vs. Clovis East (Fresno), 1 pm
Washington Union (Easton) vs. Frontier (Bakersfield), 11:30 am
Delano vs. Clovis, 10 am

War on the Floor Showcase (St. Genevieve HS – 1/16/16)

Taft (Woodland Hills) vs. Notre Dame (Sherman Oaks), 9 pm
El Camino Real (Woodland Hills) vs. Sylmar, 7:30 pm
St. Genevieve (Panorama City) vs. Oakwood (North Hollywood), 6 pm
Calabasas vs. Campbell Hall (North Hollywood), 4:30 pm
Simi Valley vs. Ribet Acaemy (Los Angeles), 3 pm
Coronado (Henderson, Nev.) vs. Renaissance Academy (La Canada), 1:30 pm
Cleveland (Reseda) vs. Buckley (Sherman Oaks), 10:30 am

MLK Showcase (College of Sequoias – 1/18/16)

Capital Christian (Sacramento) vs. Immanuel (Reedley), 7:30 pm
Central (Fresno) vs. Roosevelt (Fresno), 6 pm
Roosevelt (Corona) vs. Ridgeview (Bakersfield), 4:30 pm
Independence (Bakersfield) vs. Mission Oak (Tulare), 3 pm
El Camino Real (Woodland Hills) vs. Centennial (Bakersfield), 1:30 pm
Porterville vs. Mt. Whitney (Visalia), 12 pm

MaxPreps MLK Classic (Haas Pavilion – 1/18/16)

El Cerrito vs. The Albany Academy (Albany, N.Y.), 7:30 pm
Orange Lutheran vs. De La Salle (Concord), 5:45 pm
Sacramento vs. Moreau Catholic (Hayward), 4 pm
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Saint Francis (Mountain View), 2:30 pm
Salesian (Richmond) vs. Sacred Heart Cathedral (San Francisco), 1 pm
Manteca vs. Berkeley, 11:30 am
Albany vs. Newark Memorial, 10 am

MLK Day Showdown (L.A.C.E.S – 1/18/16)

Windward (Los Angeles) vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello), 7:30 pm
Cathedral (Los Angeles) vs. J.W. North (Riverside), 6 pm
Serra (Gardena) vs. Calabasas, 4:30 pm
Beverly Hills vs. Campbell Hall (North Hollywood), 3 pm
Crossroads (Santa Monica) vs. Colony (Ontario), 1:30 pm
Renaissance Academy (La Canada) vs. Rancho Mirage, 12 pm
University (Los Angeles) vs. Trinity Classical (Santa Clarita), 10:30 am
Brentwood (Los Angeles) vs. Los Altos (Hacienda Heights), 9 am

East Los Angeles Invitational (East L.A. College – 1/23/16)

Cathedral (Los Angeles) vs. Centennial (Corona), 8 pm
Orangewood Academy (Garden Grove) vs. Millikan (Long Beach), 6:30 pm
Wasatch Academy (Mt. Pleasant, Utah) vs. Cantwell Sacred Heart (Montebello), 5 pm
Cooper International vs. Elite Prep, 3:30 pm

Southern California Shootout (Azusa Pacific University – 1/23/16)

Poly (Riverside) vs. Los Osos (Rancho Cucamonga), 8:45 pm
King (Riverside) vs. Damien (La Verne), 7:15 pm
Bonita (La Verne) vs. St. John Bosco (Bellflower), 5:45 pm
Oak Park vs. La Canada, 4:15 pm
Etiwanda vs. TBD, 2:45 pm
Colony (Ontario) vs. Walnut, 1:15 pm
Claremont vs. Sonora (La Habra), 1:50 am
Los Altos (Hacienda Heights) vs. Glendora, 10:25 am
San Dimas vs. Flintridge Prep (La Canada), 9 am

2016 Sheldon adidas Challenge (Sheldon HS – 1/23/16)

Sheldon (Sacramento) vs. Capital Christian (Sacramento), 9 pm
Freedom (Oakley) vs. Vanden (Edwards AFB), 7:30 pm
Christian Brothers’ (Sacramento) vs. Liberty (Brentwood), 6 pm
Whitney (Rocklin) vs. St. Mary’s (Berkeley), 4:30 pm
Rocklin vs. Edison (Fresno), 3 pm
West Campus (Sacramento) vs. St. Patrick-St. Vincent (Vallejo), 1:30 pm
Del Oro (Loomis) vs. Burbank (Sacramento), 12 pm
Franklin (Elk Grove) vs. Deer Valley (Antioch), 10:30 am
Pleasant Grove (Elk Grove) vs. College Park (Pleasant Hill), 9 am

Big City Showdown (Las Vegas South Point Arena – 1/23/16)

Bishop Gorman (Las Vegas, Nev.) vs. Findlay Prep (Henderson, Nev.), 4:30 pm
Taft (Woodland Hills) vs. Centennial (Las Vegas, Nev.), 2:30 pm
Liberty (Las Vegas, Nev.) vs. Durango (Las Vegas, Nev.), 12:45 pm

Fairfax State Preview Classic (Cerritos College – 1/30/16)

Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Maranatha (Pasadena), 8:30 pm
Chino Hills vs. Bishop Montgomery (Torrance), 7 pm
Fairfax (Los Angeles) vs. Windward (Los Angeles), 5 pm
Army-Navy (Carlsbad) vs. Orange Lutheran, 3:30 pm
Santa Monica vs. Serra (Gardena) 2 pm
Durango (Las Vegas) vs. Loyola (Los Angeles), 12:30 pm
Calabasas vs.  Brentwood (Los Angeles), 11 am
El Segundo vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 9:30 am

Greatest Showcase on Earth (Cathedral HS – 1/30/16)

Evening Session
J.W. North (Riverside) vs. Lawndale, 9:30 pm
Ribet Academy (Los Angeles) vs. USC Hybrid (Los Angeles), 8 pm
Ribet Academy (Los Angeles) vs. St. Bernard (Playa del Rey), 6:30 pm (GIRLS)
Rancho Christian (Temecula) vs. St. Bernard (Playa del Rey), 5 pm
San Bernardino vs. Highland (Palmdale), 3:30 pm

Morning Session
Taft (Woodland Hills) vs. Compton, 2 pm
Price (Los Angeles) vs. Morningside (Inglewood), 12:30 pm

Nike Extravaganza (Mater Dei HS – 2/5-2/6/16)

2/5/16
Mater Dei (Santa Ana) vs. Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.), 8:30 pm
Village Christian (Sun Valley) vs. St. John Bosco (Bellflower), 5:30 pm
Windward (Los Angeles) vs. JSerra (Rancho Santa Margarita), 4 pm

2/6/16
Mater Dei (Santa Ana) vs. Foothills Christian (El Cajon), 8:45 pm
Bishop Gorman (Las Vegas) vs. Chino Hills, 7:15 pm
Centennial (Corona) vs. De La Salle (Concord), 5:45 pm
Orange Lutheran vs. Westchester (Los Angeles), 4:15 pm
Fairfax (Los Angeles) vs. Los Alamitos, 2:45 pm
Etiwanda vs. Santa Margarita (Rancho SM), 1:15 pm
Ayala (Chino Hills) vs. Servite (Anaheim), 11:30 am
Palm Desert vs. Santiago (Corona), 10 am
Colony (Ontario) vs. Sonora (La Habra), 8:30 am


Enjoy this article?

Find out how you can get access to more exclusive content, one-of-a-kind California high school sports content!

Learn More

3 Comments

  1. Mark Drucker
    Posted December 25, 2015 at 1:31 pm | Permalink

    Where is a list of girls basketball tournaments and extravaganzas during this time of the year.

    Thanks
    Mark Drucker

    • Mark Tennis
      Posted December 25, 2015 at 6:13 pm | Permalink

      Sorry, we didn’t have the time to match what Ronnie Flores did for the boys. He doesn’t cover the girls except for the big games at the end of the state playoffs.

  2. Posted October 27, 2016 at 6:19 am | Permalink

    “Burbank (Sacramento), 10:30 am
    Capital Christian (Sacramento) vs”
    I don’t agree. Look at that:
    http://heavy.com/games/2015/10/wwe-2k16-stone-cold-steve-austin-soundtrack-features-roster-showcase-create-season-pass-dlc/ Friendly, Lee

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

    Latest News

    Insider Blog

    Cal-Hi Sports on Twitter

    Cal-Hi Sports on Facebook