Boys BB: Major Showcase Schedules

In November, we will begin to release our preseason 2018-19 Cal-Hi Sports boys basketball state rankings. As a preview to how things could shake out, here is a list of the major 2018-19 tournaments and classics involving California teams that figure to be ranked. Look for our preseason Cal-Hi Sports state rankings on the week of November 5, as the winter sports calendar has been moved up beginning this school year. The CIF state basketball championships will take place March 8-9, 2019. 

Note: We will add the game schedules and times to the major tournaments and showcases as we receive them from coaches and tournament directors. Please email any relevant information to Cal-Hi Sports Managing editor Ronnie Flores at ronlocc1977@gmail.com. Don’t forget to follow him on Twitter (@RonMFloresas he tweets out boys basketball notes and tidbits on a daily basis.

67th Annual Ryse Williams Pac Shores Tournament (Redondo Union HS -11/12-11/17/18)

Upper Bracket 1st Round
TBA

Bottom Bracket 1st Round
TBA

The Opening Weekend at Alemany (Alemany HS – 11/15 – 11/17/18)
TBA

San Diego Tip-Off Challenge (Montgomery HS – 11/15 – 11/17/18)

8-team bracket
Montgomery (San Diego) vs. Sierra Canyon (Chatsworth), 7:30 pm
La Jolla vs. Santa Fe Christian (Solona Beach), 4:30 pm
Christian (San Diego) vs. Sweetwater (Chula Vista), 7:30 pm (OLD GYM)
Helix (La Mesa) vs. St. Augustine (San Diego), 6 pm

4th Annual West Valley Thanksgiving Tip-Off Classic (Chaminade HS – 11/19-11/24/18)

Pool Play
11/19 (Chaminade HS)
TBA

11/19 (Calabasas HS)
TBA

11/20 (Chaminade HS)
TBA

11/20 (Calabasas HS)
TBA

11/21 (Chaminade HS)
TBA

11/21 (Calabasas HS)
TBA

12th Annual NorCal Tip-Off Classic (Newark Memorial HS – 11/24/18)

Modesto Christian vs. Santa Margarita (Rancho Santa Margarita), 8:30 pm
Sheldon (Sacramento) vs. St. Bernard (Playa Del Rey), 7 pm
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Grant (Sacramento), 5:30 pm
Moreau Catholic (Hayward) vs. Capital Christian (Sacramento), 3:45 pm
Newark Memorial (Newark) vs St. Patrick-St. Vincent (Vallejo), 2:15 pm
Dublin vs. Riordan (San Francisco), 12:30 pm
James Logan (Union City) vs Campolindo (Moraga), 11 am
Sacred Heart Cathedral (San Francisco) vs. Stuart Hall (Francisco), 9:30 am

16th Annual Rose City Classic (Maranatha HS – 11/26-12/1)

Upper Bracket (11/26)
TBA

Upper Bracket (11/27)
TBA

Bottom Bracket (11/26)
TBA

Bottom Bracket (11/27)
TBA

Trevor Ariza Tip-Off Classic (Westchester HS – 11/26-12/1)

Upper Bracket (11/26)
TBA

Bottom Bracket (11/27)
TBA

Diablo Inferno (Mission Viejo HS – 11/26-12/1)

Pool Play (11/26)
TBA

Pool Play (11/27)
TBA

Pool Play (11/28)
TBA

Pool Play (11/29)
TBA

The BattleZone (Corona Centennial HS – 11/26-12/1)

TBA

Gary Porter Showcase (Modesto Christian HS – 12/1)
TBA

Sax Elliott Invitational (Beverly Hills HS – 12/3-12/8)

Upper Bracket 
TBA

Bottom Bracket 
TBA

Warriors Invitational (Alemany & Heritage Christian HS – 12/3 – 12/8)

Pool Play (Alemany HS – 12/3)
TBA

Pool Play (Heritage Christian HS – 12/3)
TBA

Pool Play (Alemany HS – 12/4)
TBA

Pool Play (Heritage Christian HS – 12/4)
TBA

Pool Play (Alemany HS – 12/5)
TBA

Pool Play (Heritage Christian HS – 12/5)
TBA

Pool Play (Alemany HS – 12/6)
TBA

Pool Play (Heritage Christian HS – 12/6)
TBA

Championship Play (Heritage Christian HS – 12/7)
Second Place Semifinals, 4 pm
Second Place Semifinals, 5:30 pm
First Place Semifinals, 7 pm
First Place Semifinals, 8:30 pm

Championship Play (Alemany HS – 12/8)
Consolation, 9:30 am
Consolation,, 11 am
Consolation, 12:30 pm
Consolation, 2 pm
Seventh Place, 3:30 pm
Fifth Place, 5 pm
Third Place, 6:30 pm
Championship Game, 8 pm

Corona Del Mar Beach Bash (Corona Del Mar HS – 12/3 – 12/8)

Pool Play
12/3
TBA

12/4
TBA

12/5
TBA  

Sierra Canyon Holiday Tournament (Sierra Canyon HS – 12/3-12/8)

TBA

65th Annual Gridley Invitational (Gridley HS – 12/6-12/8)

8-team bracket
TBA

Chris Vontoure Spartan Classic (De La Salle HS – 12/6-12/8)

TBA

Hoophall West (Chaparral HS, Scottsdale, Ariz. – 12/6 – 12/8)

12/6
San Joaquin Memorial (Frenso) vs. Pinnacle (Scottsdale, Ariz.), 8 pm
Chaparral (Scottsdale, Ariz.) vs. Liberty (Henderson, Nev.), 6 pm
Paradise Honors (Surprise, Ariz.) vs. Clark (Las Vegas, Nev.), 4 pm

12/7
Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.) vs. St. Mary’s (Phoenix, Ariz.), 8:30 pm
Bishop Gorman (Las Vegas, Nev.) vs. Guyer (Denton, Texas), 7 pm
Simeon (Chicago, Ill.) vs. Rancho Christian (Temecula), 5:30 pm
Modesto Christian vs. Gonzaga Prep (Spokane, Wash.), 4 pm

12/8
Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.) vs. Simeon (Chicago, Ill.), 8:30 pm
Pinnacle (Scottsdale, Ariz.) vs. Rancho Christian (Temecula), 7 pm
Hillcrest Prep (Phoenix, Ariz.) vs. Guyer (Denton, Texas), 5:30 pm
Bishop Gorman (Las Vegas, Nev.) vs. Gonzaga Prep (Spokane, Wash.), 4 pm
Modesto Christian vs. Perry (Gilbert, Ariz.), 1:30 pm
Millennium (Goodyear, Ariz.) vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 12 pm
Higley (Gilbert, Ariz.) vs. Coronado (Henderson, Nev.), 10:30 am
Corona del Sol (Tempe, Ariz.) vs. Eleanor Roosevelt (Greenbelt, Md.), 9 am

45th Annual Father Berry Christmas Classic (Carmichael Jesuit HS – 12/6 – 12/8)

8-team bracket
TBA

12th Annual Mark Macres Tournament (Monterey Trail HS – 12/6 – 12/8)

8-team bracket
TBA

2018 Mark Gallo Invitational (Central Catholic HS – 12/11 – 12/15)

Upper Bracket (12/11)
Newark Memorial vs. Manteca, 3:30 pm
Sacramento vs. Patterson, 5 pm
Vanden (Travis AFB) vs. Sonora, 6:30 pm
Gregori (Modesto) vs. Christian Brothers (Sacramento), 8 pm

Bottom Bracket (12/12)
Beyer (Modesto) vs. Bear Creek (Stockton), 3:30 pm
Grant (Sacramento) vs. Ripon, 5 pm
Central Catholic (Modesto) vs. Stagg (Stockton), 6:30 pm
Santa Cruz vs. Immanuel (Reedley), 8 pm

Clovis West Invitational (Clovis West HS – 12/11 – 12/15)

Pool Play

12/11
TBA

12/12
TBA

12/13
TBA

Bosco/Gahr Tournament (St. John Bosco & Gahr HS – 12/10-12/15)

TBA

Mission Bay Beach Bash (Mission Bay HS – 12/14/18)

Mission Bay (San Diego) vs. Rancho Christian (Temecula), 7:30 p.m
La Jolla Country Day vs. Orange Lutheran, 6 p.m.

San Fernando Valley Winter Break Showcase (Taft HS – 12/14/18)

Etiwanda vs. Santa Clarita Christian, 9 p.m.
Brentwood (Los Angeles) vs. Taft (Woodland Hills), 7:30 p.m
University (Los Angeles) vs. Campbell Hall (North Hollywood), 6 p.m.
University (Los Angeles) vs. Taft (Woodland Hills), 4:30 p.m. (JayVee)

University (Los Angeles) vs. Taft (Woodland Hills), 3 p.m. (Frosh)

Las Vegas Holiday Showcase (Bishop Gorman HS – 12/15/18)
TBA

2018 BSN Showcase (Carlsbad HS – 12/15/18)
Torrey Pines (Del Mar) vs. Bishop Montgomery (Torrance), 8 pm
Mission Bay (San Diego) vs. Chino Hills, 6:30 pm
La Jolla County Day vs. Damien (La Verne), 5 pm
Christian (San Diego) vs. Temecula Valley (Temecula), 3:30 pm
Carlsbad vs. Rancho Mirage, 2 pm
Westview (Sa Diego) vs. Murrieta Mesa, 12:30 pm
El Camino (Oceanside) vs. Brea Olinda (Brea), 11 am

Tarkanian Classic (Bishop Gorman HS – 12/18 – 12/22)

Upper Bracket (12/18)
TBA

Bottom Bracket (12/18)
TBA

2nd Annual Coach Dwan Hurt Christmas Classic (Gardena Serra HS – 12/17 – 12/22)

Upper Bracket (12/17)
TBA

Bottom Bracket (12/17)
TBA

19th Annual Mission Prep Christmas Classic (Mission Prep HS – 12/19 – 12/22)

Challenge Night (12/19)
TBA

8-Team Gold Bracket (12/20)
TBA

8-Team Navy Bracket (12/20)
TBA

20th Annual North/South Orange County Challenge (Tesoro HS – 12/21 – 12/22)

12/21
San Clemente vs. Cypress, 8 pm
Aliso Niguel (Aliso Viejo) vs. Tustin, 6:30 pm
Capistrano Valley (San Juan Capistrano) vs. Valencia, 5 pm
San Juan Hills (San Juan Capistrano) vs. Godinez (Santa Ana), 3:30 pm

12/22
Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano) vs. Northwood (Irvine), 8 pm
Tesoro (Las Flores) vs. Newport Harbor (Newport Beach), 6:30 pm
Mission Viejo vs. Beckman (Irvine), 5 pm
Dana Hills (Dana Point) vs. Woodbridge (Irvine), 3:30 pm
El Toro vs. Corona del Mar (Newport Beach), 2 pm
Capistrano Valley Christian vs. Pacifica (Garden Grove), 12:30 pm

East Ventura County Christmas Showcase (Simi Valley HS – 12/21)
TBA

San Fernando Valley Holiday Showcase (Heritage Christian HS – 12/22)
Santa Clarita Christian vs. Notre Dame (Sherman Oaks), 5 pm
Heritage Christian (Northridge) vs. Granada Hills, 3:30 pm
Buckley (Sherman Oaks) vs. East Valley (North Hollywood), 2 pm
Agoura (Agoura Hills) vs. Viewpoint (Calabasas), 12:30 pm

St. Hope Elite Classic (Sacramento HS – 12/27 – 12/29)

Upper Bracket  (12/27)
TBA

Bottom Bracket (12/27)
TBA

The Classic  (Damien HS – 12/26 – 12/29) 

Upper Bracket
TBA

Lower Bracket
TBA

UA Holiday Classic (Torrey Pines HS – 12/26 – 12/29)

Upper Bracket (12/26)
TBA

Lower Bracket(12/26)
TBA

Rancho Mirage Holiday Invitational (Rancho Mirage HS – 12/26 – 12/29)

Upper Bracket (12/26)
TBA

Bottom Bracket (12/27)
TBA

Spot Up Southern California Christmas Classic (Price HS – 12/26 – 12/29)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

Modesto Christian Holiday Hoops Classic (Modesto Christian HS – 12/27 – 12/31)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

Les Schawb Invitational (Hillsboro Liberty HS – 12/26 – 12/29)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

6th Annual Take Flight Challenge (Cerritos College – 1/4 – 1/5/19)

January 4
TBA

January 5
TBA

Real Run Winter Classic (Lynwood HS – 1/5/19)

TBA

Southern California Shootout (Damien HS – 1/5/19)

TBA

Westchester Challenge (Westchester HS – 1/5/19)

TBA

Sierra Canyon Super Showcase (Sierra Canyon HS – 1/5/19)
TBA

San Fernando Valley Hoops Showcase (Valley Academy of Arts & Sciences HS – 1/5/19)

Moorpark vs. Shalhevet (Los Angeles), 8:30 p.m.
Thousand Oaks vs. Renaissance Academy (La Canada), 7 p.m.
St. Francis (La Canada) vs. Valley Academy (Granada Hills), 5:30 p.m.
St. Francis (La Canada) vs. Windward (Los Angeles), 4 p.m. (JayVee)
Saugus vs. Viewpoint (Calabasas), 2:30 p.m.

Father Kelly Tribute (Carmichael Jesuit HS – 1/12/19)
TBA

Battle Born Classic (Las Vegas Durango HS – 1/12/19)
TBA

War on the Floor Showcase (St. Genevieve HS – 1/12/19)
TBA

2nd Annual Eagle Showcase (Rancho Christian HS – 1/12/19)
TBA

Harvey Kitani Classic (Fairfax HS – 1/12/19)
TBA

East Los Angeles Invitational (East L.A. College – 1/12/19)
TBA

2019 Sheldon adidas Challenge (Sheldon HS – 1/19/19)
TBA

Super Saturday 2019 (Fresno Edison HS – 1/19/19)
TBA

Big City Showdown (Las Vegas South Point Arena – 1/19/19)

Liberty (Henderson, Nev.) vs. Durango (Las Vegas), 4 pm
Bishop Gorman (Las Vegas) vs. Findlay Prep (Henderson, Nev.), 2:30 pm
Clark (Las Vegas) vs. Coronado (Henderson, Nev.), 1 pm
Democracy Prep (Las Vegas) vs. Desert Oasis (Las Vegas), 11:30 am

Warriors Showcase (Heritage Christian HS – 1/19/19)
TBA

San Fernando Valley Invitational (Pierce College – 1/19/19)
TBA

Rolling Hills Prep State Preview Classic presented by Scorebooklive (Cerritos College – 1/19/19)

Fairfax (Los Angeles) vs. Wasatch Academy (Mt. Pleasant, Utah), 8:30 pm
Westchester (Los Angeles) vs. Harvard-Westlake (North Hollywood), 7 pm
Mater Dei (Santa Ana) vs. Camarillo, 5 pm
Mayfair (Lakewood) vs. St. Bernard (Playa del Rey), 3:30 pm
Rancho Verde (Moreno Valley) vs. Poly (Long Beach), 2 pm
Brentwood (Los Angeles) vs. Notre Dame (Riverside), 12:30 pm
Colony (Ontario) vs. Taft (Woodland Hills), 11 am
Rolling Hills Prep (San Pedro) vs. Santa Monica, 9:30 am

Greatest Showcase on Earth (Cathedral HS – 1/19/19)
TBA

MLK Showcase (College of Sequoias – 1/21/19)
TBA

OLu Hoopfest presented by adidas (Orange Lutheran HS – 1/21/19)
TBA

MLK Classic (Henderson Coronado HS – 1/21/19)
TBA

MLK Day Showdown (TBA – 1/21/19)

TBA

MLK Showcase (Village Christian HS – 1/21/19)
TBA

Maxpreps MLK Classic (McKeon Pavilion @ St. Mary’s College – 1/21/19)
TBA

Nike Extravaganza (Mater Dei HS – 1/25 – 1/26/19)

1/25/19
Mater Dei (Santa Ana) vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 9 pm
Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, VA) vs. Santa Margarita, 7:30 pm
Mater Dei (Santa Ana) vs. Bishop Gorman (Las Vegas, NV), 6 pm (GIRLS)
Dos Pueblos (Goleta) vs. Orange Lutheran, 4:30 pm
Servite (Anaheim) vs. Heritage Christian (Northridge), 3 pm

1/26/19
Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, VA) vs. Modesto Christian, 9 pm
Mater Dei (Santa Ana) vs. Harvard-Westlake (North Hollywood), 7:30 pm
Chino Hills vs. Bishop Gorman (Las Vegas, NV), 6 pm
Poly (Long Beach) vs. Fairfax (Los Angeles), 4:30 pm
St. Augustine (San Diego) vs. JSerra (San Juan Capistrano), 3 pm
Foothills Christian (El Cajon) vs. Orange Lutheran, 1:30 pm
Villa Park vs. San Gabriel Academy, 12:15 pm
St. John Bosco (Bellflower) vs. Notre Dame (Sherman Oaks), 11:oo am
Los Alamitos vs. Los Altos (Hacienda Heights), 9:45 am
Crean Lutheran (Irvine) vs. Fairmount Prep (Anaheim), 8:30 am

Crush In The Valley (American Canyon HS – 1/26 – 1/27/19)

1/26/19
TBA

1/27/19
TBA

2019 Battle at the Bay (Mission Bay HS – 2/2/19)

Mission Bay (San Diego) vs. Foothills Christian (El Cajon), 7:30 pm
Christian (San Diego) vs. Francis Parker (San Diego), 6 pm
San Diego vs. La Jolla Country Day, 4:30 pm
La Jolla vs. Santa Fe Christian (Solana Beach), 3 pm
Patrick Henry (San Diego) vs. Bishop’s (La Jolla), 1:30 pm
Serra (San Diego) vs. Army-Navy Academy (Carlsbad), 12 pm


If you enjoyed this article, find out how you can get exclusive content, one-of-a-kind California high school sports content from the Cal-Hi Sports Gold Club.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

  • Latest News

  • Featured Articles

  • Cal-Hi Sports Insider

  • Cal-Hi Sports On Twitter

  • Cal-Hi Sports on Facebook