Boys BB: Major Showcase Schedules

In November, we will begin to release our preseason 2017-18 Cal-Hi Sports boys basketball state rankings. As a preview to how things could shake out, here is a list of the major 2017-18 tournaments and classics involving California teams that figure to be ranked.

Note: We will add the game schedules and times to the major tournaments and showcases as we receive them from coaches and tournament directors. Please email any relevant information to Cal-Hi Sports Managing editor Ronnie Flores at ronlocc1977@yahoo.com. Don’t forget to follow him on Twitter (@RonMFloresas he tweets out boys basketball notes and tidbits on a daily basis.

66th Dijon Thompson Pac Shores Tournament (Redondo Union HS -11/20-11/25/17)

Upper Bracket 1st Round
TBA

Bottom Bracket 1st Round
TBA

West Valley Thanksgiving Tip-Off Classic (Chaminade HS – 11/20-11/25/17)
TBA

11th Annual NorCal Tip-Off Classic (Newark Memorial HS – 11/25/17)

Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Fairfax (Los Angeles), 8:30 pm
Capital Christian (Sacramento) vs. Rancho Christian (Temecula), 7 pm
St. Joseph Notre Dame (Alameda) vs. Folsom, 5:30 pm
Moreau Catholic (Hayward) vs. San Joaquin Memorial (Fresno), 3:45 pm
Lincoln (Stockton) vs. Newark Memorial (Newark), 2:15 pm
Dublin vs. Berkeley, 12:30 pm
St. Ignatius (San Francisco) vs. Las Lomas (Walnut Creek), 11 am

15th Annual Rose City Classic (Maranatha HS – 11/27-12/2)

Upper Bracket (11/27)
TBA
Upper Bracket (11/28)
TBA

Bottom Bracket (11/27)
TBA
Bottom Bracket (11/28)
TBA

Trevor Ariza Tip-Off Classic (Westchester HS – 11/27-12/2)

Upper Bracket (11/27)
TBA

Bottom Bracket (11/28)
TBA

Diablo Inferno (Mission Viejo HS – 11/27-12/2)

Pool Play (11/27)
TBA

Pool Play (11/28)
TBA

Pool Play (11/29)
TBA

Pool Play (11/30)
TBA

The BattleZone (Corona Centennial HS – 11/27-12/2)

Shoot-Out Round (Centennial HS – 11/27)
TBA

Shoot-Out Round (Riverside Poly HS – 11/27)
TBA

Shoot-Out Round (Murrieta Valley HS – 11/27)
TBA

Pool Play (Corona Centennial HS – 11/28)
TBA

Pool Play (Corona Centennial HS – 11/29)
TBA

Pool Play (Corona Centennial HS – 11/30)
TBA

Pool Play (Corona Centennial HS – 12/1)
TBA

Championship Play (Corona Centennial HS – 12/2)
Fifth Place BattleZone Division, 10 am
Third Place BattleZone Division, 11:30 am
BattleZone Division Championship Game, 1 pm
Fourth Place Pool A vs. Fourth Place Pool B, 3 pm
Third Place Pool A vs. Third Place Pool B, 4:30 pm
Second Place Pool A vs. Second Place Pool B, 6 pm
First Place Pool A vs. First Place Pool A, 7:30 pm

Gary Porter Showcase (Modesto Christian HS – 12/2)
TBA

Sax Elliott Invitational (Beverly Hills HS – 12/4-12/9)

Upper Bracket 
TBA

Bottom Bracket 
TBA

Warriors Invitational (Alemany & Heritage Christian HS – 12/4 – 12/9)
TBA

Corona Del Mar Beach Bash (Corona Del Mar HS – 12/4 – 12/9)
TBA

64th Annual Gridley Invitational (Gridley HS – 12/7-12/9)

8-team bracket

Hoophall West (Chaparral HS, Scottsdale, Ariz. – 12/8 – 12/9)

12/8
Chavez (Laveen, Ariz.) vs. Clark (Las Vegas), 8:30 pm
Chaparral (Scottsdale, Ariz.) vs. Crossroads (Santa Monica), 7 pm
Chino Hills vs. Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.), 5:15 pm
Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va.) vs. Lone Peak (Highland, Utah), 3:30 pm

12/9

Shadow Mountain (Phoenix, Ariz.) vs. Sierra Canyon (Chatsworth), 8:30 pm
Pinnacle (Scottsdale, Ariz.) vs. Clark (Las Vegas), 7 pm
Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va.) vs. Trinity International (Las Vegas), 5:30 pm
Desert Vista (Phoenix, Ariz.) vs. Findlay Prep (Henderson, Nev.), 4 pm
Sunnyslope (Phoenix, Ariz.) vs. Lone Peak (Highland, Utah), 1:30 pm
Red Mountain (Mesa, Ariz.) vs. Crossroads (Santa Monica), 12 pm
St. Mary’s (Phoenix, Ariz.) vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 10:30 am
Basha (Chandler, Ariz.) vs. Coronado (Henderson, Nev.), 9 am

44th Annual Father Berry Christmas Classic (Carmichael Jesuit HS – 12/7 – 12/9)

8-team bracket

11th Annual Mark Macres Tournament (Monterey Trail HS – 12/7 – 12/9)

8-team bracket

Clovis West Invitational (Clovis West HS – 12/13 – 12/16)

TBA

Tarkanian Classic (Bishop Gorman HS – 12/19 – 12/23)

Upper Bracket (12/20)

Bottom Bracket (12/20)

1st Annual Coach Dwan Hurt Christmas Classic (Gardena Serra HS – 12/20 – 12/23)
TBA

18th Annual Mission Prep Christmas Classic (Mission Prep HS – 12/15 – 12/19)

Challenge Night (12/15)

8-Team Gold Bracket (12/16)

8-Team Navy Bracket (12/16)

St. Hope Elite Classic (Sacramento HS – 12/26 – 12/29)

Upper Bracket 
TBA

Bottom Bracket 
TBA

The Classic  (Damien HS – 12/26 – 12/30) 

Upper Bracket
TBA

Lower Bracket
TBA

UA Holiday Classic (Torrey Pines HS – 12/26 – 12/30)

Upper Bracket
TBA

Lower Bracket
TBA

Rancho Mirage Holiday Invitational (Rancho Mirage HS – 12/26 – 12/30)

Upper Bracket (12/27)

Bottom Bracket (12/27)

Southern California Christmas Classic (TBA – 12/26 – 12/30)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

Modesto Christian Holiday Hoops Classic (Modesto Christian HS – 12/27 – 12/30)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

Les Schawb Invitational (Hillsboro Liberty HS – 12/27 – 12/30)

Upper Bracket
TBA

Bottom Bracket
TBA

5th Annual Take Flight Challenge (Culver City HS – 1/5 – 1/6/18)

January 5
TBA

January 6

Real Run Winter Classic (Lynwood HS – 1/6/18)

TBA

Westchester Challenge (Westchester HS – 1/6/18)

TBA

Father Kelly Tribute (Carmichael Jesuit HS – 1/6/18)

TBA

San Diego-LA Challenge (Patrick Henry HS – 1/6/18)

TBA

Super Saturday 2017 (Fresno Edison HS – 1/13/18)

TBA

Battle Born Classic (Las Vegas Durango HS – 1/13/18)

Liberty (Henderson, Nev.) vs. Chaparral (Las Vegas), 8:30 pm
Cimarron-Memorial (Las Vegas) vs. Durango (Las Vegas), 7 pm
Mt. Miguel (Spring Valley) vs. Bishop Gorman (Las Vegas), 5:30 pm (GIRLS)
Mt. Miguel (Spring Valley) vs. Silverado (Las Vegas), 4 pm
Wasatch Academy (Mt. Pleasant, Utah) vs. Liberty (Henderson, Nev.), 2:30 pm (GIRLS)
Elko (Nev.) vs. Centennial (Las Vegas), 1 pm
Legacy (Las Vegas) vs. Rancho (Las Vegas), 11:30 am
Cheyenne (Las Vegas) vs. Coral Academy (Las Vegas), 10 am

War on the Floor Showcase (St. Genevieve HS – 1/13/18)

TBA

2nd Annual Eagle Showcase (Rancho Christian HS – 1/13/18)

Roosevelt (Eastvale) vs. Great Oak (Temecula), 7:30 pm
Rancho Christian (Temecula) vs. Mater Dei (San Diego), 6 pm
Temecula Valley (Temecula) vs. Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano), 4:30 pm
Twenty-Nine Palms vs. Etiwanda, 3 pm
Carnegie (Riverside) vs. Vista Murrieta (Murrieta), 1:30 pm
Chaparral (Temecula) vs. San Bernardino, 12 pm

Harvey Kitani Classic (Fairfax HS – 1/13/18)

Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Fairfax (Los Angeles), 7:30 pm
Redondo Union (Redondo Beach) vs. Dominguez (Compton), 6 pm
Leuzinger (Lawndale) vs. Executive Prep (Gardena), 4:30 pm
Maranatha (Pasadena) vs. Dorsey (Los Angeles), 3 pm

MLK Showcase (College of Sequoias – 1/15/18)

TBA

OLu Hoopfest presented by adidas (Orange Lutheran HS – 1/15/18)

Mission Bay (San Diego) vs. Orange Lutheran, 7 pm
Rancho Christian (Temecula) vs. Centennial (Corona), 5:30 pm
Alemany (Mission Hills) vs. Villa Park, 4 pm
Santa Clarita Christian (Santa Clarita) vs. Windward (Los Angeles), 2:30 pm
Los Alamitos vs. Mayfair (Lakewood), 1 pm
Rolling Hills Prep (San Pedro) vs. Los Altos (Hacienda Heights) 11:30 am
Foothills Christian (El Cajon) vs. Lynwood, 10 am

MLK Classic (Henderson Foothill HS – 1/15/18)

TBA

Maxpreps MLK Classic (McKeon Pavilion @ St. Mary’s College – 1/15/18)

Salesian (Richmond) vs. Modesto Christian, 6:45 pm
Damien (La Verne) vs. De La Salle (Concord), 5 pm
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Pleasant Grove (Utah), 3:15 pm
Oak Park vs. Valley Christian (San Jose), 1:30 pm
Woodcreek (Roseville) vs. Moreau Catholic (Hayward), 11:45 am
Las Lomas (Walnut Creek) vs. St. Patrick-St. Vincent (Vallejo), 10 am

MLK Day Showdown (L.A.C.E.S. – 1/15/18)

TBA

MLK Day Showdown (L.A. Price HS – 1/15/18)

TBA

Battle at the Bay (Mission Bay HS – 1/20/18)

Mission Bay (San Diego) vs. Foothills Christian (El Cajon), 7:30 pm
Cathedral Catholic (San Diego) vs. La Jolla Country Day, 6 pm
La Jolla vs. Francis Parker (San Diego), 4:30 pm
Lincoln (San Diego) vs. Bishop’s School (San Diego), 3 pm
Kearny (San Diego) vs. Army-Navy Academy (Carlsbad), 1:30 pm

East Los Angeles Invitational (East L.A. College – 1/20/18)

TBA

Southern California Shootout (Azusa Pacific University – 1/20/18)

TBA

2017 Sheldon adidas Challenge (Sheldon HS – 1/20/18)

TBA

Big City Showdown (Las Vegas South Point Arena – 1/20/18)

Bishop Gorman (Las Vegas) vs. Findlay Prep (Henderson, Nev.), 6 pm
Clark (Las Vegas) vs. Coronado (Henderson, Nev.), 4 pm
Liberty (Henderson, Nev.) vs. Durango (Las Vegas), 2:30 pm

Warriors Showcase (Heritage Christian HS – 1/20/18)

TBA

Rolling Hills Prep State Preview Classic presented by Scorebooklive (Cerritos College – 1/27/18)

Chino Hills vs. Oak Park, 8:30 pm
Fairfax (Los Angeles) vs. Bishop Montgomery (Torrance), 7 pm
Wasatch Academy (Mt. Pleasant, Utah) vs. Santa Monica, 5 pm
Centennial (Corona) vs. Taft (Woodland Hills), 3:30 pm
Loyola (Los Angeles) vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 2 pm
Durango (Las Vegas) vs. Maranatha (Pasadena), 12:30 pm
Heritage Christian (Northridge) vs. Brentwood (Los Angeles), 11 am
Jordan (Long Beach) vs. Crean Lutheran (Irvine), 9:30 am

Greatest Showcase on Earth (Cathedral HS – 1/27/18)

TBA

Match Up Day (St. Pius X-St. Matthias HS – 1/27/18)

TBA

Crush In The Valley (American Canyon HS – 1/27 – 1/28/18)

1/27/18
Bishop O’Dowd (Oakland) vs. Clark (Las Vegas, Nev.), 8:30 pm
Prolific Prep (Napa) vs. Aspire Academy (Louisville, Ky.), 7 pm
Salesian (Richmond) vs. San Joaquin Memorial (Fresno), 5:30 pm
Trinity International (Las Vegas) vs. Hillcrest Academy (Phoenix, Ariz.), 4 pm
Stuart Hall (San Francisco) vs. Sacramento, 2:30 pm
American Canyon vs. Las Lomas (Walnut Creek), 1 pm

1/28/18
Prolific Prep (Napa) vs. Hillcrest Academy (Phoenix, Ariz.), 3 pm
Trinity International (Las Vegas) vs. Aspire Academy (Louisville, Ky.), 1 pm

Nike Extravaganza (Mater Dei HS – 2/2 – 2/3/18)

2/2/18
Mater Dei (Santa Ana) vs. Heritage Christian (Northridge), 8:30 pm
Corona Del Mar (Newport Beach) vs. Rolling Hills Prep (San Pedro), 7:30 pm
Mater Dei (Santa Ana) vs. Esperanza (Anaheim), 6 pm (GIRLS)
Rancho Christian (Temcula) vs. JSerra (San Juan Capistrano), 4:30 pm
Servite (Anaheim) vs. Saddleback Valley Christian (Sa Juan Capistrano), 3 pm

2/3/18
Mater Dei (Santa Ana) vs. Chino Hills, 8:45 pm
Whitney Young (Chicago, Ill.) vs. St. Augustine (San Diego), 7:15 pm
Bishop Gorman (Las Vegas) vs. Fairfax (Los Angeles), 5:45 pm
Sierra Canyon (Chatsworth) vs. Poly (Long Beach), 4:15 pm
Villa Park vs. Orange Lutheran, 2:45 pm
Santa Margarita (Rancho SM) vs. Centennial (Corona), 1:15 pm
Capistrano Valley (Mission Viejo) vs. Westchester (Los Angeles), 11:30 am
St. John Bosco (Bellflower) vs. Oak Park, 10 am
Colony (Ontario) vs. Los Alamitos, 8:30 am


If you enjoyed this article, find out how you can get exclusive content, one-of-a-kind California high school sports content from the Cal-Hi Sports Gold Club.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

  • Latest News

  • Featured Articles

  • Cal-Hi Sports Insider

  • Cal-Hi Sports On Twitter